Akcja społeczna pod tytułem “ W ten świąteczny czas, wczoraj i dziś “. Wydarzenie mające na celu ważny przekaz społeczno kulturalny, dotyczący tradycji przygotowań, obrzędu i spędzania Świąt Bożego Narodzenia kiedyś, a dziś. Bezcenna wymiana pokoleniowej tradycji i kultu obchodzenia radosnych świąt Bożego Narodzenia, pomiędzy trzema pokoleniami miała miejsce w DPS w Grabiu gmina Wieliczka. Podczas wydarzenia nastąpiło wspólne ubieranie choinki, tworzenie szopki z papieru i wielkiego łańcucha z papieru oraz śpiewanie wspólnie kolęd.

Zarówno goście, jak i pensjonariusze przy dźwiękach gitary wymieniali się mnóstwem bezcennych wspomnień minionych i przeżytych świąt swego życia. Była wówczas możliwość zadumy nad czasem minionym, a teraźniejszością, pojawiały się różne anegdoty. Było także możliwe poznanie perspektywy postrzegania przeżywania świąt kiedyś, a dziś oraz porównanie podobieństwa w oczekiwaniu oraz przeżywaniu Świąt Bożego Narodzenia. Moc pozytywnych emocji, poczucia wspólnoty i nieocenionej skarbnicy wiedzy, tradycji oraz kultury starszego pokolenia, a nas dziś tak pędzących w wirującym z przyśpieszeniem życia. Bardzo cenna lekcja dla nas wszystkich w temacie zadumy nad pojęciami takimi, jak: bliskość, rodzina, zrozumienie, upływ czasu, poczucie wartości, priorytety i cele, bezcenność chwili, cena za pogoń, porzucenie, samotność, oderwanie…

Z historii wiemy, że społeczność słuchała się starszyzny, dziś mamy nieodparte wrażenie, że osoby starsze traktowane pozostają w większości jako nieżyciowy punkt widzenia i zbyt powolny tryb do działania. Błąd! Trzeba tylko znaleźć czas na wysłuchanie i wsłuchanie się w mądrości, płynące z doświadczenia, a każdy znajdzie nie jedną odpowiedź lub podpowiedź w sferze życia. Nam, współczesnym, tak bardzo brakuje wiecznie czasu i cierpliwości, to drugie głównie wynika z tego pierwszego. A wystarczyłoby zwolnić i się wsłuchać,a może nareszcie warto zacząć… Tylko kto znajdzie czas ?! Ten mądry na pewno ;)

link do strony na fb do wydarzenia :

https://www.facebook.com/watch/?v=2041240869312489
https://www.facebook.com/266575774044966/posts/473168390052369/?sfnsn=mo
https://www.facebook.com/266575774044966/posts/473178523384689/?sfnsn=mo

DPS Grabie
DPS Grabie
DPS Grabie
DPS Grabie
DPS Grabie
DPS Grabie
DPS Grabie
DPS Grabie
DPS Grabie